środa, 1 października 2008

Inne typy Pasjansa Online

Oprócz rodziny Pyramid pasjans i Klondike pasjans występują inne odmiany tej fascynującej gry Online. Poniżej przedstawię najciekawsze propozycje, w które warto od czasu do czasu pograć:
  • Pasjans Four Seasons Online – jest dość trudny do ułożenia aczkolwiek niezbyt skomplikowany. Na początku gracz otrzymuje pięć kart ustawionych na krzyż. To są pola pomocnicze, na których układa się karty malejąco. Na rogach tego krzyża znajdują się bazy, czyli tam gracz powinien umieszczać wszystkie karty rosnąco. Początkowe karty z baz wybierane są losowo, a jedna z nich znajduje się już w lewym górnym rogu. Dodatkowo gracz ma do dyspozycji dodatkową kupkę kart, które pojedynczo dobiera lub odrzuca.
  • Pasjans Fourteen Out Online – główną zasadą tej gry jest zdejmowanie dwóch kart jednocześnie, które będą miały wartość 14. As = 1, 2 – Króla (wartość 13), przykładowo: 4 i 6 dają wartość 14. Stół zawiera 12 kupek kart odkrytych. Zdejmować można tylko te karty, które są z wierzchu.
  • East Haven – posiada wysoki stopień trudności rozkładania. Z talii podstawowej nie wykłada się jednej karty tylko osiem, które wędrują na dół do kupek pomocniczych. Jest to bardzo duże utrudnienie gry, które powoduje, że ułożenie tego pasjansa jest dość dużym wyzwaniem.

Pasjanse z rodziny Klondike

Aby ułożyć pasjansa Klondike należy umieścić wszystkie karty na bazach. Układa się je rosnąco, czyli od Asa w górę (As, 2 – 10, walet, dama i król). Każda baza jest przeznaczona dla określonego koloru tj. nie da się położyć na asie pik dwójki kier, musi to być dwójka pik. Istnieją także kupki pomocnicze, na której kładzie się karty w kolejności malejącej (np. na walecie 10) i przemiennie kolorami. Tak powstała harmonijka kart jest bardzo pomocna w grze jako karty, które jeszcze nie mogą się znaleźć na bazach. W dodatkowych kupkach kart istnieją także miejsca zakryte, które należy umiejętnie odkryć. Klondike nie jest skomplikowanym i bardzo ciężkim do ułożenia pasjansem.


Do rodziny pasjansa typu Klondike zalicza się także:


Pasjans Yukon – wszystkie karty zostają rozdane na stół. Można przekładać nieposortowane grupy kart z zapasowych kupek. Dolna ostatnia karta musi być o niższej wartości niż ta na którą kupka ma zostać przełożona, w odmiennym kolorze. Do baz trafiają karty o najniższej wartości (tak jak w przypadku Klondike).


Pasjans Freecell – tutaj nie ma żadnej kupki, z której dokładane są karty. Wszystkie odkryte karty są wyłożone na stole w 8 harmonijkach. Obok baz znajdują się 4 wolne miejsca, gdzie można położyć tymczasowo jedną dowolną kartę. Układanie jest naprzemienne, kolorami i malejąco. Na bazach karty składowane są rosnąco poczynając od Asa w górę.


Pasjanse z rodziny Pyramid

W piramidzie termin „kupka podstawowa” to miejsce, gdzie karty odkładane są kupką kart zużytych. Taką kupkę gracz ma możliwość rozłożenia trzykrotnie w trybie uproszczonym lub jednokrotnie w trybie zaawansowanym.

Wyróżniamy trzy rodzaje pasjansa typu Pyramid:
  • Pyramid – w tym pasjansie należy zdjąć wszystkie karty z piramidy. Odbywa się to parami, po dwie karty ze sobą (wartość dwóch kart musi wynosić 13). Wartość kart jest następująca: As (1), od 2 – 10, walet (11), dama (12), król (13). Przy braku kart na piramidzie, które mogłyby zejść ze sobą w parze, pomocna jest kupka podstawowa, z której ciągnie się po jednej karcie. Kiedy skończą się karty w kupce podstawowej, a piramida nie jest rozłożona, gra uznawana jest za przegraną.
  • Pyramid Golf – w tej wersji Pasjansa Pyramid karty kojarzone są z wartością większą lub mniejszą od karty wyłożonej z kupki podstawowej. Karty z piramidki przenoszone są do karty aktualnie znajdującej się na szczycie odsłoniętych kart kupki podstawowej. Na przykład na kartę o wartości 5 da się położyć 7 lub 4. Zadaniem gracza jest rozłożenie całkowicie piramidy.
  • Pyramid Building – polega na dokładaniu kart, które będą tworzyć piramidę. Na początku gry Gracz ma do dyspozycji podstawową kupkę kart oraz na samym dole siedem kart w rzędzie, które odpowiadają podstawie piramidy. Na te karty gracz dokłada karty z kupki, przykładając jedną na dwie dolne. Dołożenie jest możliwe jeśli spełniony jest jeden z trzech warunków: - karty posiadają ten sam kolor, - karty posiadają tą samą wartość, - karty posiadają kolejne numery (np. 5, 6, 7), - As pasuje do każdej karty.

Charakterystyka Pasjansa Online

Pasjans Online jest to typowa gra dla miłośników karcianych rozgrywek przeznaczonych dla jednego gracza. W porównaniu z Windowsowskim pasjansem różni się on znacznie bardziej rozbudowanym i graficznie dopracowanym interfejsem, różnymi rodzajami gier i dużą ilością opcji dodatkowych. Rozgrywka standardowego pasjansa polega na rozłożeniu go. Dodatkowymi opcjami gry jest ograniczenie czasu, możliwość cofnięcia danego ruchu, lepszą grafiką, animacjami i dźwiękiem.


Wyróżniamy 13 rodzajów pasjansa Online min. Klondike, Freecell, Jukon, Pyramid. Dzięki możliwości cofania ruchu, gracz ma możliwość cofnięcia się do samego początku gry i podjęcia na nowo wyzwania rozłożenia pasjansa w jakiś inny sposób. Takie posuniecie umożliwia graczowi analizę przebiegu gry i zobaczyć, jakie popełniło się błędy.


Opcje gry pozwalają na automatyczne odwracanie i przesuwanie karty. Grafika jest bardzo przyjemna i kolorowa, a dźwięk uspokajający.